wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

19 maja 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

Historia butów przez tysiąclecia // 4B 4C PSP NR1 Kozienice

PSP nr 1 w Kozienicach, nauczyciel: Anna Betlej [semestr2] klasa 4B 4C

Relacja z zajęć w klasach: 4B i 4C - projekty butów z hasłem reklamowym.

W maju 2014 roku w PSP nr 1 w Kozienicach rozpoczęły się kolejne zajęcia [semestr2] z cyklu "Warsztaty Wyobraźni" Design Dla Szkół. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas: 4a 4b 4c 4d 4e 5a 5b 5c 5d 5e. Pierwsze zajęcia [semestr2] dotyczyły historii butów przez tysiąclecia.

Klasa 4B


Klasa 4C

Lekcje podzieliliśmy na dwie części. Na pierwszej części było oglądanie prezentacji dotyczącej historii butów. Na pytanie skąd się wzięły buty? dzieci odpowiadały: - ze sklepu - z hurtowni - od szewca - "z designu" - z Chin - z niewygody...

Na pytanie podchwytliwe pytanie: czy buty jaskiniowców są designem? dzieci w większości odpowiadały: - jaskiniowcom było zimno w nogi i musieli coś wymyślić - że kamienie kuły ich w stopy i owinęli je skórą, a wiec wymyślili coś podobnego do butów, potem je zrobili i używali na co dzień….

Oglądając prezentacje uczniowie byli zaskoczeni różnymi projektami butów, w ciszy, skupieniu i zdziwieniu oglądali ilustracje z butami inspirowanymi jedzeniem, roślinami. Zaskoczeni byli faktem, iż w Europie pierwsi na obcasach zaczęli chodzić mężczyźni i to że kiedyś buty nie miały podziału na prawy i lewy. Obuwie sportowe wzbudziło entuzjazm wśród chłopców, wybuchła dyskusja o tym, które buty chcieli by mieć, które mają, które są fajne itd.

Podczas zajęć uczniowie poznali nowe pojęcia: marketing i reklama.

Na pytanie co to jest marketing dzieci odpowiadały: - to duży market - to reklama - to jakaś usługa - sklep - robot kuchenny…

Na pytanie: co to jest reklama, odpowiadali: - to sprzedawanie - to zachwalanie - to ulotki na ulicy - to przerwa między bajkami w telewizji.

Zapytałam również dzieci po co jest reklama i marketing? Uczniowie odpowiadali: - że reklama jest po to, żeby nas denerwować - żebyśmy wiedzieli co można kupić - żeby pokazać coś fajnego - żeby zasłonić brzydki dom...Marketing natomiast służy do: - nauki - do reklamowania - do pracy - do jedzenia (odpowiedź ucznia).

Następnie dzieci opowiadały o reklamach, które im się podobają i o tych, których nie lubią i jak to wpływa na ich decyzję podczas zakupów. Najbardziej lubią reklamy ze swoimi idolami (sportowymi), nie lubią proszków do prania i płynów do naczyń i tych ze sportowcami, których nie lubią (np.: - o dziwo Ronaldo)… Niektórzy stwierdzili, że faktycznie czasami kupują rzeczy, które widziały w  reklamie, najczęściej były to zabawki, które reklamowano przed bajkami. Na chłopaków natomiast silnie oddziaływały reklamy sportowe, fani Ronaldo wzdychali, a przeciwnicy mówili, że w życiu tych butów nie kupią.

Zaskoczeniem dla wszystkich były buty wykonane ze śmieci - z pustych plastikowych butelek i z opon samochodowych. Mówiliśmy o krajach, gdzie ludzie nie mają możliwości kupienia butów i że sami je robią z tego co mają pod ręką.

Drugą częścią zajęć było projektowanie butów z hasłem reklamowym. Uczniowie mieli za zadanie wymyślić buty dla siebie lub koleżanki, dla rodziców, maskotki, robota..., inspirując się naturą, swoimi zainteresowaniami, zabawkami itp. Następnie musieli wymyślić hasło reklamowe oraz scenerię, w której ten but miał się znajdować. Jednak większość uczniów skupiła się na projekcie buta i na haśle, nie wszyscy zdążyli ze zrobieniem scenerii. Powstały piękne i zaskakujące projekty.

autor: Anna Betlej
PSP nr 1 w Kozienicach

fot.: Anna Betlej
 
________________________________________

Każdy moment jest dobry żeby zacząć przygodę z  d e s i g n e m!
Zapraszamy do kontaktu szkoły i nauczycieli: info@exspace.pl | www. eXspace.pl

Organizator:
Portal eXspace.pl
Patronat Honorowy: Astrini DesignNOTI Meble,
Partnerzy:  Międzynarodowe Tragi Poznańskie, Wydawnictwo Wytwórnia, Fundacja Klaster Poznań, Centrum Architektury, Concordia Design,

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.