wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

23 czerwca 2015
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

Refleksje dotyczące Design Dla Szkół - Iwona Puczko

DESIGN DLA SZKÓŁ - projekt 2000+

Autorski projekt na bazie reklamy francuskiej wody Evian, którą reklamowały małe dzieci – bobasy.

Reklama wody EVIAN / EVIAN Roller Babies

Zainspirowało mnie to do tego stopnia, że po rozmowach z architekt Urszulą Kałużną doszłyśmy do wniosku, żeby wykorzystać potencjał tkwiący w dzieciach i poprowadzić zajęcia pilotażowe. "Sześcioletni designerzy". Dzieci mają bardzo chłonny umysł, są ciekawe świata i łatwo nimi, ich zasobem pojęć o świecie w odpowiedni sposób pokierować. Są bardzo chętne do poznawania nowych rzeczy. A kiedy jeszcze okazuje się, że zostały potraktowane bardzo serio, są  szczęśliwe.

Projekt rozpoczęłyśmy wspólnie. Wtedy byłam współautorką programu, który pisałyśmy razem. I  nazywał się Warsztaty Wyobraźni.

W tym czasie wspólnie z dziećmi z zerówki, której byłam wychowawczynią prowadziłam zajęcia polegające na projektowaniu stoiska targowego. Po prezentacji przygotowanej przez portal Exspace zapoznaliśmy się z całym potrzebnym słownictwem. Zajęcia przeprowadziłam w ciągu trzech dni. Wszystko znajduje się w artykułach na portalu.

Zajęcia wyszły super, dzieciaki zostały nagrodzone. Przygotowałam uroczystość, na której byli obecni Rodzice i ówczesny dyrektor szkoły. 

Po udanych zajęciach portal exspace.pl postanowił wprowadzić w życie długofalowy Program Edukacyjny „Warsztaty Wyobraźni Exspace”, którego celem było kształtowanie osobowości i postawy otwarcia na świat nowego pokolenia. Celem było również wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela, wyjście poza standardowe, rutynowe działania. Program od września 2013 roku był realizowany równolegle w kilku szkołach podstawowych i gimnazjach. Zajęcia zaczynały się z pierwszą klasą w każdej z wybranych typów szkół i ma trwać  przez wszystkie lata nauki dzieci.

Od września 2013 roku, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i przedszkolakom przybliża pojęcia ze świata sztuki, architektury i designu. U podstaw programu leży praktyczne wykorzystywanie wiedzy artystów i twórców. Uczniom towarzyszą prace najlepszych  z Polski i ze świata, architektów, projektantów, designerów i artystów.

W niedługim czasie w niezrozumiały dla mnie sposób doszło do zmiany nazwy programu na Design Dla Szkół, zmian w regulaminie i zmian zasad w pracy z dziećmi. Odebrałam to jako działanie zbyt spontaniczne, brakowało jasnych czytelnych zasad realizacji programu. W tym momencie program stał się zbyt komercyjny.  

Architekci z Portalu przygotowywali prezentacje na każdy poziom nauczania. Były one bardzo cenne, przydatne podczas realizacji zajęć. Wszystkie nadesłane prace brały udział w konkursach na portalu.

Wszyscy nauczyciele i uczniowie włożyli dużo wysiłku, kreatywności  w przygotowanie prac na dany temat.

Dlatego trudno ocenić każdą pracę, bo w każdej jest coś, co przykuwa uwagę. Nie ma prac ładnych czy brzydkich. Każdy uczeń pracuje jak potrafi. Ale na pewno wszyscy zdobywają nową wiedzę. Moim zdaniem system oceniania należy zmienić. Zresztą chyba chodzi nam o to by dzieci się otworzyły, a jeśli powiemy : Twoja praca ma za mało punktów, czy nie jest dość staranna, spowodujemy, że dziecko być może nie zechce więcej wziąć udziału w zajęciach. Ale też nie musi. Niech tworzy coś własnego.

Należy przemyśleć  i skorygować problem oceny prac. Albo nie oceniać w ogóle. Dzieci mają do siebie pretensje: dlaczego nie ja? Rodzicom też niekoniecznie podoba się takie ocenianie na hura. Wiem to z rozmów  z Rodzicami.    

Ten sam poziom klas powinien mieć te same prezentacje, których nie zmieniamy w trakcie ich realizacji.

Poza tym jedna prezentacja w semestrze wystarczy, druga w drugim, ale powinny one być przygotowane zaraz na początku semestru, tak , żeby potem  nie było problemu z wykonaniem prac, ich opisem , odesłaniem do portalu i zamieszczeniem. Miesiąc maj lub czerwiec na pewno nie nadają się do tego. Wtedy w szkołach jest dużo innej pracy.

Prezentacje są profesjonalne, a wszystkie prace jakie wykonały dzieci, pod kierunkiem swoich niezastąpionych nauczycieli cudowne. Pomysły dzieci są fantastyczne – to za mało powiedziane.

Na pewno z niektórych z nich wyrosną wspaniali projektanci, a już na pewno ludzie, którzy będą umieli wypowiedzieć swoje zdanie na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Żałuję bardzo, że choroba przeszkodziła mi w realizacji programu, bo moje dzieci domagają się takich zajęć. One są już ,,zarażone’’ designem. 

W związku z tym, że zakończyliśmy fazę pilotażową programu, która trwała od czerwca 2013 do marca 2015 roku, zapraszamy Firmy i Osoby Prywatne jako SPONSORA/PARTNERA zajęć odbywających się ramach Design Dla Szkół w kolejnych semestrach i latach.

Iwona Puczko

---------------------------------------------------

Relacje z zajęć, które prowadziłam:

>>> Szk.P.NR2 Biala Podlaska | Sem.1 | Prezentacja 2. "Kto to jest Designer" - relacja

>>> Szk.P.NR2 Biala Podlaska | Sem.1 | Prezentacja 1 "Co to jest Design" - relacja

>>> „Sześcioletni designerzy” z nagrodami. Szk. P. Nr 2 w Białej Podlaskiej

>>> Iwona Puczko o tym dlaczego warto realizować program DESIGN DLA EDUKACJI

>>> 'Warsztaty Wyobraźni Exspace" - Zajęcia z książką ,,Kto ty jesteś?’’ Joanny Olech i Edgara Bąka

>>> III. Zajęcia: Dzieci samodzielnie projektują produkt-rzecz

>>> II. Zajęcia | Dzieci utrwalają materiał z pierwszego dnia zajęć

>>> I. Zajęcia | "Sześcioletni designerzy" projektują stoisko targowe

>>> Głosujemy na najciekawsze projekty stoisk "sześcioletnich designerów"

>>> ”Warsztaty Wyobraźni Exspace” - program edukacyjny Exspace.pl

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.