wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

06 czerwca 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

sztuka i sztuczki - kiedy szkoła staje się domem // Gimnazjum nr 1 w Lęborku

Szkoła staje się domem, kuchnią, pokojem gościnnym, salonem i tak dalej… Tak! To możliwe. Pomysł adaptacji jednej z klas w Gimnazjum nr 1 w Lęborku na „zaczarowane miejsce” jest genialny.  

sztuka i sztuczki to nazwa jednej z klas Gimnazjum nr 1 w Lęborku zaadaptowanej na spotkania, rozmowy i zajęcia przeprowadzane w niekonwencjonalny sposób. Ale to nie tylko nazwa. Chociaż z zewnątrz wydaje się, że jest to jedna z kilkudziesięciu klas jak inne w tej szkole. Wchodzi się do niej z typowego korytarza, prowadzą do niej typowe drzwi. Takie same, jak do innych klas. Ale już po ich otwarciu dzieje się coś dziwnego. Jeszcze klasa i już nie klasa. Do pomieszczenia wchodzi się przez… szafę. Tak. Wiszą w niej ciuchy na wieszakach, trzeba się schylać.

sztuka i sztuczki to nazwa jednej z klas Gimnazjum nr 1 w Lęborku

Jest jasno, przytulnie i …. inaczej. Mieliśmy przyjemność gościć w tym wyjątkowych miejscu. Byliśmy świadkami kilku interesujących sytuacji. Np.: do pomieszczenia wchodzi uczeń, który ma przekazać informacje nauczycielce. Na początku nie zauważa, że wchodzi przez szafę. Nie zauważa, że pomieszczenie ma inny wystrój. Wchodzi jak do kolejnej klasy, ma wypełnić zadanie i wracać.  Uczeń przekazał informacje i wychodzi. Nagle staje zamurowany bo zauważa, że wszedł… przez szafę. Zatrzymuje się i mówi: „ale tu jest fajnie”. Zaczyna się rozglądać. I naprawdę jest zainteresowany tym, co jest wokół niego. Kanapy zamiast ławek. Fajny, prosty, w stylu skandynawski wystrój. Na ścianie wielki napis sztuka i sztuczki.

sztuka i sztuczki to nazwa jednej z klas Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Uczniowie z katalogiem wystawy "Na przykład. Nowy dom polski"

Niezwykle gościnne wnętrze. Z bujakiem zamontowanym do sufitu. Ze ścianami wykończonymi tapetą w pepitkę. Przy kanapach, tak modny dzisiaj, stół z palet na kółkach. W jego oczach jest autentyczne zainteresowanie i ciekawość. A stąd już bardzo bliska droga do tego, żeby zainteresował się tym, co dzieje się w pomieszczeniu. A dzieje się dużo. Na półkach stoją książki min. o designie. Można przyjść na przerwie, czy w wolnym czasie i porozglądać się. To jest przestrzeń, która zachęca, obiecuje. Tu może zdarzyć się coś innego. I z pewnością zdarza się.…


sztuka i sztuczki to nazwa jednej z klas Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Uczniowie z katalogiem wystawy "Na przykład. Nowy dom polski"

W takim pomieszczeniu nie mogło zabraknąć, normalnego, dużego, okrągłego stołu. Odbywają się przy nim fajne rozmowy i spotkania. Dla nas na tym stole przygotowano pyszne śniadanie. Korzystamy z okazji i dziękujemy za ciepłe bułeczki ;)

Inicjatorkami pomysłu stworzenia sztuka i sztuczki są nauczycielki pracujące w  Gimnazjum nr 1 w Lęborku: Pani Anna Rzepa - nauczyciel chemii, Pani Barbara Cieslak - nauczyciel języka angielskiego i Pani  Ania Zdończyk – nauczycielka historii. Co więcej – te trzy nauczycielki są również projektantkami tego niezwykle wyważonego wnętrza. Projekt został zrealizowany we własnym zakresie, przy wsparciu pracowników Gimnazjum nr 1 w Lęborku.

Gimnazjum NR 1 w Lęborku to z pozoru szkoła jak każda inna. Budynek, korytarze, klasy, boisko, zieleń. Ale my już wiemy, że nic bardziej mylnego. To szkoła wyjątkowa. Na każdym kroku jesteśmy zaskakiwani. W jednej z klas na ścianie widzimy graffiti. W innej klasie, chyba od fizyki, stoi lodówka. Nie jakaś tam sobie zwykła lodówka. Bardzo sławna lodówka. Dzięki tej „lodówce” nauczyciele i uczniowie stali się sławni „na cały świat”.

'Lodówka' to był projekt edutainment przeznaczony dla wszystkich - uczniów i rodziców - którzy interesują się tym, co jedzą. Uczestnicy projektu nawiązywali kontakt i zapraszali do współpracy ludzi z całego świata - między innymi ze stacji polarnych na Antarktydzie, z Japonii, ze stacji badawczych na Spitsbergenie, z Etiopii, Gwaltemali, USA, Panamy, Armenii, Białorusi, Szwajcarii i wielu innych prosząc o wypełnienie ankiety i wykonanie zdjęcia zawartości ich lodówki. Uczniowie otrzymali 120 zdjęć lodówek z całego świata: z Antarktydy, Afryki, Azji, obu Ameryk, Australii. Jest nawet zdjęcie lodówki królowej belgijskiej.

Fascynująca przygodę uczniów ekipy „Lodówki” można śledzić na Facebooku  lodowkabeztajemnic


A oto lista najciekawszych rzeczy, które ludzie trzymają w swoich lodówkach stworzona przez uczestników projektu „Lodówka” :

1.       Lód ze Spitsbergenu;

2.         Sweter;

3.         Lakier do paznokci;

4.         Robaki do łowienia ryb;

5.         Rolki slajdów;

6.         Pieczone świerszcze;

7.         Rajstopy;

8.         Noże;

9.         Portfel

Spodobał nam się też kolejny projekt edukacyjny pod nazwą ‘Masz wiadomość’. Projekt „Masz wiadomość’ opierał  się na współpracy  uczniów gimnazjum z uczniami ze szkoły podstawowej nr 3 w Lęborku. W projekcie brało udział 25 gimnazjalistów i 25 uczniów ze SP #3. Działania podjęte na początku realizacji projektu pokazały, że współczesny, młody człowiek nie wie co to jest papeteria, nie pamięta czasów komunikowania się za pomocą tradycyjnych listów, nie zwraca uwagi na poprawne formy grzecznościowe ( najczęściej pisze SMSy i e-maile posługując się wieloma skrótami ), nie potrafi nadać paczki, wysłać listu i prawidłowo wypełnić podstawowych druków pocztowych. Nie ma pełnej wiedzy na temat usług, które świadczy Poczta Polska. „Dzięki projektowi 'Masz Wiadomość'  nie czujemy się już w urzędzie pocztowym zagubieni i znamy jego podstawowe funkcje.”- mówią uczestnicy projektu.

Relacja z  „Masz wiadomość’ została umieszczona na  strona internetowej www.maszwiadomosc.edu.pl, która prowadzona jest w formie bloga.


Uczniowie gimnazjum biorą też udział w programie edukacyjnym DESIGN DLA SZKÓŁ. W ramach pierwszych zajęć w październiku 2013 roku zostały przygotowane projekty własnych kolorów ławek, które w przyszłości będą wykorzystane w szatni szkolnej, która będzie projektowana i remontowana w na wiosnę 2014 roku. Zdjęcia uczniów uczestniczących w zajęciach wzięły udział w  konkursie fotograficznym  "D E S I G N w moim mieście".  Zdjęcia konkursowe w bardzo interesujący sposób prezentują Lębork „od strony designu”. Zapraszamy Państwa serdecznie do Galerii konkursowej na portalu Exspace.pl, gdzie zamieszczone są wszystkie prace i gdzie można obejrzeć prace zwycięzców konkursu i laureatów wyróżnień honorowych przyznawanych przez architektów z portalu Exspace.pl.

Uczniowie gimnazjum biorący  udział w programie edukacyjnym DESIGN DLA SZKÓŁ

Przedstawiliśmy tylko drobną część wybranych działań i akcji uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie szkoły: www.gimnazjum1.lebork.pl

Wszystkie działania uczniów i inicjatywy oddolne nauczycieli nie byłyby możliwe bez wsparcia Pana Macieja Barańskiego, Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Lęborku. 

W każdej szkole są wspaniali nauczyciele i kreatywne dzieciaki. I w każdej szkole jest pomieszczenie, które może być… „zaczarowane”. Tylko odwagi brak i jakoś trudno zrezygnować z pewnych przyzwyczajeń plus obawy o edukacje dzieciaków i wiele, wiele innych bardziej lub mniej ważnych ograniczeń, które nam dorosłym mocno mącą w głowie, ale kto wie, kto wie...?

_________________________________________

 

Każdy moment jest dobry żeby zacząć przygodę z  d e s i g n e m !

Więcej informacji: http://exspace.pl/articles/show/804
Organizator: Portal eXspace.pl
Patronat Honorowy: NOTI Meble, Astrini Design
Partnerzy:  Centrum Architektury, Concordia Design, Międzynarodowe Tragi Poznańskie, Wydawnictwo Wytwórnia, Fundacja Klaster Poznań

 

Zapraszamy do kontaktu szkoły i nauczycieli.
arch. Urszula Kałużna | 728 656 039 | info@exspace.pl | www. exspace.pl

 

Komentarze:

loading
Świetny materiał, jest się czym chwalić. Stworzyliście fantastyczne miejsce gdzie na szkołę można spoglądać z innej perspektywy. Zapraszajcie jak najwięcej szkół, dzięki temu możemy się wzajemnie wspierać i inspirować pomysłami.
skomentowany przez    Mirek    15 styczeń 2014, 08:52 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.